امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پارگی بافتهای مغزی در اثر تکانهای شدید نوزاد
#1
[تصویر:  coocoosewrap.jpg]

تکان شديد نوزاد براي آرام كردن او منجر به پارگي بافتهاي مغز مي‌شود
يک جراح مغز و اعصاب گفت: هر گونه تکان شديد به نوزادان مي‌تواند خطر پارگي بافتهاي مغزي را به همراه داشته باشد.

دکتر پرندوش سپهري در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: بافتهاي گردن نوزادن تا سن 5 ماهگي بسيار ضعيف است و در اين سن نبايد آنها را به سمت بالا يا جلو و عقب تکان داد؛ زيرا صدمات جبران ناپذيري در پي خواهد داشت.

دکتر سپهري در ادامه تصريح کرد: پديده تکان دادن نوزادان که در اصطلاح علمي به «shaken baby syndrome» موسوم است در مورد نوزادان بي قرار بيشتر اتفاق مي‌افتد. والدين با تکان دادن نوزاد خود سعي در آرام کردن او دارند و اين در حالي صورت مي‌گيرد که بافتهاي گردن، تکامل نيافته‌اند و تحمل اين ناحيه کم است.

وي گفت: تکان دادن نوزاد منجر به حرکت سر و گردن شده و به بافتهاي نخاعي عصبي و عروق تغذيه دهنده مغز آسيب مي رساند که ممکن است خونريزي بافتهاي مغزي را در پي داشته باشد.

دکتر سپهري افزود: البته اين شرايط تنها تا سن 5 ماهگي را شامل نمي‌شود و بايد تا مدتها از انجام چنين حرکاتي در مورد نوزادان ممانعت کرد.

وي در ادامه به برخي از رفتارهاي نابهنجار والدين در خصوص کودکان خود به ويژه وارد آوردن ضربه سنگين به سر آنها اشاره کرد و گفت: ضربه زدن با دست به سر کودک به خودي خود مشکلي براي آنها به همراه نمي آورد، اما در صورت تکرار، هسته‌هاي صدمات کوچک مغزي در ناحيه سر شکل مي‌گيرد.

دکتر سپهري در پايان گفت: ضربه زدن به سر کودکان بيشتر از آن جهت تهديدآميز است که احتمال مي‌رود به تشديد برخي مشکلات کوچک در مغز منجر شود و آنها را تحريک کند.
پاسخ
 سپاس شده توسط support ، گلبو


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان