امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مراقبت آغوشی کانگورویی نوزادان
#1
[تصویر:  kangaroo.gif]

استفاده از مراقبت آغوشي كانگورويي رشد مناسب نوزاد نارس را در پي دارد

يك پژوهشگر گفت: مراقبت آغوشي ساده كودكان نارس در مقايسه با نگهداري آن‌ها در دستگاه انكوباتر آسان‌تر، كم هزينه‌تر و موثرتر است.

دکتر فريد ميرخاني پژوهشگر و سازنده فيلم آموزشي "مراقبت آموزشي به روش کانگورويي" در گفت‌وگو با سرويس علمي ايسنا، منطقه علوم پزشکي تهران، اظهار داشت: مراقبت آغوشي به روش کانگورويي امروزه در برخي بيمارستان‌هاي کشور به صورت پايلوت و در شهر تبريز به طور کامل اجرا مي‌شود، در اين نوع مراقبت، سينه مادر به عنوان مامن موجب تنظيم حرارت بدن، تثبيت ضربان قلب و منظم شدن تنفس نوزادان مي‌شود. اين روش براي نگهداري از نوزادان نارس در محيط عادي است.

وي افزود: دوره کامل حاملگي 9 ماه است، اما برخي نوزادان قبل از هفته چهلم بارداري به طور نارس به دنيا مي‌آيند و با وجود ضعف‌هايي که دارند، مستعد ابتلا به بيماري‌هاي عفوني هستند. اين نوزادان زودتر از موعد از شرايط رحم مادر جدا مي‌شوند و براي اين‌که نارس هستند، بايد در شرايط و محيطي خاص به نام انکوباتور نگهداري شوند.

وي تصريح کرد: گذاشتن کودک در انکوباتور علاوه بر بار اقتصادي وارده بر نظام سلامت و خانواده‌، از لحاظ عاطفي مادر و نوزاد را تامين نمي‌کند.

دکتر ميرخاني با اشاره به نام گذاري اين روش گفت: از آنجايي که نوزاد کانگورو نارس به دنيا مي‌آيد، با قرار گرفتن در کيسه مقابل شکم مادرش به رشد طبيعي خود مي‌رسد.

وي ادامه داد: در روش مراقبت آغوشي بلافاصله بعد از زايمان و در همان اتاق، نوزاد نارس به وسط سينه مادر گذاشته شده و اولين ارتباط برقرار مي‌شود که علاوه بر رشد طبيعي، تامين احساس عاطفي طرفين، ترخيص زودتر نوزاد از بيمارستان، قابل اجرا بودن در بيمارستان و امکان ادامه آن در خانه را در پي دارد.

دکتر ميرخاني تصريح کرد: اين روش به گونه اي است که مادر در حالي که فرزندش را به سينه حمل مي کند و دستهايش هم از آزادي کامل برخوردار است و مي تواند به راحتي کارهاي روزمره اش را انجام دهد، گرفتن بچه در تماس با قفسه سينه‌اش به او کمک مي کند که بتواند ادامه سن حاملگي فرزندش را کامل کند و امکان مراقبت بهتري به او بدهد.

وي با اشاره به مزاياي اين روش گفت: در انکوباتور نوزاد روزانه تنها 10 گرم رشد مي‌کند، در حالي که بررسي‌ها نشان مي ‌دهد، رشد نوزاد به روش مراقبت آغوشي روزانه 30 گرم است.

دکتر ميرخاني با اشاره به ساخت فيلم آموزشي مراقبت آموزشي گفت: در اين فيلم به زباني عاميانه و قابل فهم براي مادران اجرايي کردن اين روش، به نمايش درآمد.

وي خاطرنشان کرد: لباس ويژه اين روش در دنيا به صورت يک حوله است که به صورت سه گوش کودک داخل آن قرار مي‌گيرد، اما در کشور ما به لحاظ حجاب و هم امنيت بيشتر لباسي برگرفته از کيمونوي ژاپني طراحي شده که مادران با استفاده از آن لباس اين روش را اجرايي مي‌کنند. اين روش تا 6 ماهگي نوزاد قابل اجرا است.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان