امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خوبی و بدی های پستانک
#1
   


بالاخره استفاده از پستانك خوب است يا بد؟ اين سوال بسياري از پدر و مادرهاست كه نمي دانند استفاده از پستانك براي كودكشان مضر است يا به او كمك مي كند. متخصصان اعتقاد دارند تصميم گرفتن درباره استفاده از پستانك فقط و فقط به پدر و مادر كودك بستگي دارد. اما آنها به پدر و مادرها هشدار مي دهند در صورت استفاده، مزايا و معايبش را بدانند و با راه هاي ترك اين عادت نيز آشنا شوند.

فوايد پستانك
اگر شما هم ترجيح مي دهيد كودكتان از پستانك استفاده كند، بهتر است بدانيد اين كار فوايدي هم براي او و شما دارد:
* استفاده از پستانك كمك مي كند كودك هنگام بي قراري و گريه آرام شود. اين حس طوري است كه معمولاوقتي پستانك در دهان بچه ها قرار دارد، شادتر و راضي تر از زمان هاي ديگر هستند.
* گاهي در شرايط ناراحت كننده به كمك پستانك مي توانيد كودك را به طور موقت آرام كنيد. مثلازماني كه براي آزمايش خون كودك به درمانگاه مي رويد، يا وقتي كه قرار است كودك آمپول بزند مي توانيد براي آرام كردن او از پستانك كمك بگيريد.
* اگر كودك هميشه هنگام خوابيدن بهانه مي گيرد و نمي تواند براي خواب آماده شود، مي توانيد با استفاده از پستانك، او را آرام و آماده خواب كنيد. معمولابچه ها وقتي از پستانك استفاده مي كنند، خيلي راحت تر به خواب مي روند.
* در سفرهاي هوايي هم استفاده از پستانك كمك مي كند درد و ناراحتي گوش كودك كاهش يابد.
* استفاده از پستانك خطر بروز سندرم مرگ ناگهاني نوزاد (SIDS) رانيزكاهش مي دهد.

دردسرهاي پستانك
با تمام مزايايي كه درباره استفاده از پستانك گفته شد، نبايد از نكات منفي آن هم غافل باشيم.
* استفاده از پستانك در ماه هاي اول پس از تولد مي تواند تغذيه نوزاد با شير مادر را با مشكل مواجه كند.
* وابستگي كودك به پستانك هم مي تواند دردسرساز شود؛ در اين صورت شب ها بايد دائم با گريه او بيدار شويد و پستانكي را كه از دهان كودك بيرون افتاده، داخل دهانش بگذاريد.
* استفاده طولاني مدت از پستانك باعث بروز مشكلات دهان و دندان براي كودك مي شود.

ترك عادت استفاده از پستانك
متخصصان توصيه مي كنند براي كاهش خطر بروز سندرم مرگ ناگهاني نوزاد تا قبل از يكسالگي هنگام خواب نوزاد از پستانك استفاده شود. با اين حال، وقتي كودك بزرگ تر مي شود، معايب استفاده از پستانك بيشتر از مزاياي آن است.
در حالي كه اغلب نوزادان، بين سنين 2 تا 4 سالگي پستانك را كنار مي گذارند، بقيه براي ترك اين عادت به كمك والدين نياز دارند. پس مي توانيد براي آرام كردن نوزادان از شيوه هاي ديگري مانند در آغوش گرفتن و راه بردن، شعر خواندن و ماساژ دادن او استفاده كنيد. اما وقتي بچه ها بزرگ شده اند و هنوز از پستانك استفاده مي كنند، مي توانيد با برگزاري يك جشن ساده از او بخواهيد اين عادت را كنار بگذارد يا اين كه در معامله اي كودكانه شركت كند، پستانك را به شما بدهد و در مقابل كتاب يا اسباب بازي جديدي بگيرد. اما اگر با اين شيوه ها هم پستانك را كنار نمي گذارد، مي توانيد براي ترك اين عادت، از پزشك يا دندانپزشك كودك كمك بگيريد.

نكاتي براي استفاده بهتر از پستانك
* تا زماني كه كودك به تغذيه با شير مادر عادت نكرده است، از پستانك استفاده نكنيد. صبر داشته باشيد؛ شايد چند هفته زمان لازم باشد، اما ارزشش را دارد.
* اگر كودك علاقه اي به استفاده از پستانك ندارد، او را مجبور به اين كار نكنيد؛ مي توانيد چند روز بعد دوباره امتحان كنيد يا اصلابه كلي آن را كنار بگذاريد.
* اگر مي خواهيد از پستانك استفاده كنيد، خيلي دقت داشته باشيد هميشه تميز و بدون ميكروب باشد، بخصوص تا قبل از 6 ماهگي كودك كه هنوز سيستم ايمني بدنش ضعيف است.
* فراموش نكنيد بدترين شيوه براي پاك كردن پستانك اين است كه آن را در دهان خود بگذاريد و تصور كنيد با اين كار تميز مي شود،حال آن كه با اين روش فقط آلودگي هاي بيشتري به نوزاد خود منتقل مي كنيد.

سایت : irden
پاسخ
 سپاس شده توسط support ، hosseinak
#2

دکتر محمد حسین سلطان زاده، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، متخصص کودکان

بسیاری از شیرخواران عادت به مکیدن انگشت خود دارند زیرا با این کار احساس امنیت و آرامش می کنندبه ویژه با قرار گرفتن در شرایطی خاص مانند جدایی از پدر و مادر یا قرارگرفتن در مکان های جدید و بین افراد نا آشنا، مکیدن انگشت به آرام شدن آنها کمک بسیاری می کند. مکیدن انگشت به هنگام خواب نیز همین احساس را در نوزادان و شیرخواران القا می کند. اگرچه پذیرش مکیدن گول زنک (پستانک) توسط برخی شیرخواران نیز ممکن است در آنها ایجاد آرامش نماید اما مکیدن انگشت یا گول زنک نباید جایگزین شیردادن مادر و نوازش کردن نوزاد شود. از طرفی، چنانچه این عادت طولانی شود روی سیستم فکی و دندان های کودکان تاثیر منفی می گذارد.
بر اساس گزارش انجمن دندان پزشکان کودکان آمریکا ، مکیدن طولانی مدت گول زنک و انگشت سبب می شود که دندان های جلوئی فک بالا و پائین از هم فاصله پیدا کنند و کام کودک عمیق شود و اگر تا سنی که دندان های دائمی اش در حال رویش است ادامه یابد صدمه زیادی به دندان های دائمی او وارد می کند. علاقه به مکیدن در بعضی از کودکان بسیار شدید است به طوری که هرگونه تلاش جهت ترک این عادت فایده چندانی نخواهد داشت. بیشتر کودکان تا سن دو سالگی، خود بخود عادت گول زنک یا انگشت مکیدن را کنار می گذارند.
دادن گول زنک به شیرخواران گاهی ممکن است باعث عفونت گوش میانی شود، در برخی گزارش ها مشخص شده کودکانی که ازگول زنک استفاده می کنند ۹۰ درصد بیشتر در معرض عفونت های مکرر گوش میانی هستند. از آنجا که حلق و گوش به هم مرتبط هستند دهان راه خوبی برای ورود باکتری ها به گوش میانی محسوب می شود. با توجه به این که عفونت گوش میانی ممکن است با عوارضی همراه باشد بهتر است به شیرخوار گول زنک داده نشود. همچنین اگر گول زنک خیلی زود به نوزاد داده شود ممکن است با شیرخوردن از پستان مادر تداخل پیدا کند و نوزاد در گرفتن پستان مادر دچار حالت سردرگمی شود از طرفی ممکن است گول زنک زمانی به کودک داده شود که او واقعا گرسنه است و مکیدن گول زنک سبب شود از یک وعده شیر خوردن محروم شود.

نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که هیچگاه گول زنک را با زنجیر به دور گردن شیرخوار نیندازید زیرا با این کار ممکن است باعث خفگی شیرخوار شوید.
بیشتر مادران عادت دارند گول زنک فرزندان خود را به ماده ای شیرین آغشته کنند که برای کودکان مضر است چرا که با این کار در معرض پوسیدگی دندان قرار می گیرند زیرا میکروب های مولد پوسیدگی در کنار مواد قندی و تغذیه نا مناسب به مرور زمان منجر به پوسیدگیهای شدید دندانی می شوند.
خیلی از پدر و مادر ها وقتی برای خرید سیسمونی می روند گول زنک را هم جزء فهرست خریدشان قرار میدهند ولی توصیه پزشکان و دندانپزشکان بر این است که از خرید گول زنک باید صرف نظر کرد چون ضرر های مکیدن گول زنک برای کودکان خیلی بیشتر از منافع کوتاه مدت آن است. گول زنک حتی ممکن است در سخن گفتن کودک اختلال ایجاد کند.

http://shiremadar.com.
پاسخ
 سپاس شده توسط support ، میلانا دی ، گلبو


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان