امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
واکسن پنج‌گانه ایرانی تولید می‌شود
#1
وزیر بهداشت از تولید واکسن پنج‌گانه ایرانی تا دو سال آینده خبر داد و گفت: در بحث آلودگی هوا باید رودربایستی‌ها را کنار بگذاریم و مشکلات را به گردن هم نیندازیم. بار بیماری‌های آلودگی هوا به‌اندازه‌ای شده است که قادر به پاسخگویی نیستیم.
به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، سید حسن هاشمی در حاشیه مراسم آغاز ایمن سازی با واکسن پنج‌گانه که با حضور رییس جمهور در انستیتو پاستور برگزار شد، با اشاره به نحوه تولید واکسن پنج‌گانه ابراز امیدواری کرد که تا دو سال آینده این واکسن به‌طور کامل در کشور تولید شود.
وزیر بهداشت با اعلام "در ادامه کار دولت یازدهم شاهد ساخت و اضافه شدن واکسن‌های دیگری خواهیم بود" پیگیری طرح‌هایی در حوزه صنعت، محیط زیست و غذا به‌منظور ارتقای سلامت جامعه را از برنامه‌های دولت برشمرد.
هاشمی گفت: در طرح تحول سلامت و به‌منظور ارتقای شبکه بهداشت اقدامات مهمی باید با سرعت هرچه بیشتر دنبال می‌شد که یکی از آنها تزریق واکسن پنج‌گانه بود.
وزیر بهداشت افزود: بعد از 10 سال امروز تزریق این واکسن آغاز شد که 4 نوع آن در داخل کشور تولید می‌شود و نوع پنجم وارداتی است. البته در قالب تفاهم‌نامه‌ای که امروز بین شرکت دارویی برکت و وزارت بهداشت به امضا رسید، بنا داریم تا دو سال آینده این واکسن را به‌طور کامل در داخل کشور تولید کنیم.
هاشمی ادامه داد: اقدام امروز وزارت بهداشت در جهت پیشگیری از بیماری‌های واگیر بود و سعی داریم تا پایان خدمت دولت یازدهم، 2 تا 3 قلم واکسن را به 9 واکسن موجود اضافه کنیم.
وی با اشاره به اینکه در طول 10 سال گذشته هیچ واکسنی با جنبه ایمن سازی به شبکه بهداشتی کشور اضافه نشده بود، گفت: با توجه به ظرفیت انستیتو پاستور، باید این توانایی را داشته باشیم که واکسن‌ها را بومی سازی کنیم و در تولید این محصول استراتژیک در راستای اقتصاد مقاومتی مستقل عمل کنیم.
وزیر بهداشت تأکید کرد: کیفیت واکسن پنج‌گانه تأیید شده و به همه نقاط دنیا صادر می‌شود بنابراین استانداردهای سخت گیرانه‌ای دارد.
هاشمی عنوان کرد: کارمان در این حوزه بسیار سخت است چون اگر کوچکترین خطایی کنیم، جان کودکان و خردسالان را که گروه‌های آسیب پذیر جامعه هستند، به خطر انداخته‌ایم.
وزیر بهداشت افزود: ایران جزو معدود کشورهای خاورمیانه است که در پوشش 95درصدی واکسیناسیون موفق عمل کرده به‌طوری که 14 سال است که توانسته‌ایم فلج اطفال را به‌طور کامل ریشه‌کن کنیم. ضمناً یکی از اهداف مهم طرح تحول سلامت این است که با گسترش شبکه بهداشتی در حاشیه شهرها، پوشش برنامه‌های بهداشت از جمله واکسیناسیون را در این مناطق گسترش دهیم.
هاشمی تأکید کرد: بهداشت مانند فرهنگ مقوله‌ای است که شاید کمتر به چشم بیاید بنابراین در این حوزه باید سرعت اقداماتمان را بیشتر کنیم.
فرهنگ‌سازی عامل عمده پیشگیری از سرطان در جامعه است
وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به اینکه سرطان در جامعه ما یک بیماری بسیار جدی است، گفت: کشور ما به‌سمت سالمندی پیش می‌رود و سرطان بعد از تصادفات و بیماری‌های قلبی عروقی بیشترین عامل مرگ و میر ایرانیان محسوب می‌شود. البته خیلی از سرطان‌ها نیز قابل پیشگیری است ولی باید به این نکته توجه کنیم که بخش عمده پیشگیری از سرطان، به خود مردم بازمی‌گردد. ضمناً رسانه‌ها نیز باید از طریق فرهنگ سازی به مردم بیاموزند که نحوه تغذیه سالم، جلوگیری از استعمال دخانیات و تحرک بدنی می‌تواند مانع ابتلا به این بیماری شود.
کنترل آلودگی هوای تهران نیاز به مدیریت یک‌پارچه دارد
وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنانش به آلودگی هوای تهران نیز اشاره کرد و گفت: در بحث آلودگی هوا باید رودربایستی‌ها را کنار بگذاریم و مشکلات را به گردن هم نیندازیم. کنترل آلودگی هوا در شهری به‌گستردگی تهران نیاز به مدیریت یک‌پارچه دارد و یک نفر باید در این مورد تصمیم نهایی را بگیرد.
به‌گفته هاشمی در حال حاضر بار بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا به‌اندازه‌ای شده که وزارت بهداشت قادر به پاسخگویی به میزان مراجعات در این خصوص نیست. در این میان اگرچه دستگاه‌های مختلف از جمله شهرداری و شورای شهر برنامه‌های خوبی برای کنترل آلودگی هوا دارند، ولی مدیریت شهری در این حوزه باید تولیت واحدی داشته باشد.
در مراسم آغاز ایمن سازی واکسن پنج‌گانه، تفاهم‌نامه تولید واکسن پنج‌گانه از سوی سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و محمد مخبر از ستاد اجرایی فرمان ------(ره) در حضور رئیس جمهوری امضا شد.
به گزارش وزارت بهداشت، واکسن پنج‌گانه برای پیشگیری از بیماری‌های سیاه‌سرفه، هپاتیتB، دیفتری، کزار و هموفیلوس آنفلونزا تولید می‌شود. در این مراسم همچنین در حضور روحانی این واکسن به یک نوزاد تزریق شد.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان