امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاریخچه آدامس از جویدن تا تاثیر آن روی دندان
#1
خوردن آدامس یکی از سرگرمی های مورد علاقه بسیاری از افراد است . امروزه آدامس ها در طعم ها و رنگ های مختلف ، در بازار موجود است و می توانند جواب گوی سلایق افراد مختلف باشند .
طبق آمارهای به دست آمده ، ایران در صدر جدول مصرف آدامس در دنیا قرار دارد . جایگاه های بعدی را عربستان و آمریکا به خود اختصاص داده اند . به اعتقاد بسیاری از پزشکان ، خوردن زیاد آدامس ، می تواند به انسان سلامتی ضرر وارد کند. آدامس ها را برای سرگرمی ، تازه شدن دهان و یا از بین بردن بوی دهان استفاده می کنند . در زمان های گذشته به جای خوردن آدامس ، خوردن سقز رواج داشت .
کلمه آدامس از مارک اولین سقزهایی گرفته شده است که برای اولین بار به داخل کشورمان وارد شده بودند و تا کنون نیز ، همین نام بین مردم رواج دارد . جویدن همیشگی آدامس ها باعث ضعیف شدن و سست شدن فک ها در انسان می شود و امکان ایجاد درد در این نواحی را نیز محتمل خواهد کرد ، قندهای موجود در آدامس ، نیز می تواند باعث پوسیدگی دندان ها شود.
امروزه ، تنوع در نوع و طعم آدامس ها بسیار زیاد شده است و آدامس هایی تحت عنوان بدون قند نیز در بازار وجود دارند که در بسیاری از آنها ، معنی بدون قند بودن به داشتن قندهای مصنوعی اشاره دارد . البته باید توجه داشت که شیرین کننده های مصنوعی نیز بدون عوارض نیستند .
تحقیقات دانشمندان ، نشان داده است که قند های مصنوعی کمتر به دندان ها آسیب می رسانند . پس بهتر است قبل استفاده از آدامس ها به بدون قند بودن آنها توجه کنید . شیرین کننده های مصنوعی انواع مختلفی دارند از جمله : مانیتول ، سوربیتول ، زایلیتول ، آسپارتام و ... .
البته هرگز نباید خوردن آدامس را ، جایگزینی برای روش های متداول بهداشت و تمیزی دندان ها دانست ، زیرا هنوز هم ، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بهترین و موثرترین راه برای حفظ و مراقبت از دندان هاست .
کسانی که با بیماری دیابت مواجه هستند ، از مصرف آدامس های حاوی قند می بایست خودداری کنند و تنها مجاز به استفاده از آدامس های بدون قند ( حاوی قند مصنوعی ) هستند .
پزشکان ، بهترین زمان برای جویدن آدامس را بعد از خوردن غذا می دانند ، زیرا در این زمان معده فرد مملو از مواد غذایی است و با جویدن آدامس ، بدن ما فریب می خورد و تصور می کند ، غذای جدیدی وارد معده شده است ، دراین هنگام دستگاه گوارش شیره بیستری تولید می کند و در نهایت این شیره منجر به هضم غذا خواهد شد .
•مواد اصلی سازنده همه آدامس ها تقریبا با هم یکسان و شامل مواد زیر است :
1.صمغ
صمغ یکی از مواد اصلی برای ساخت آدامس ها است ، که از درختان تهیه می شود و غیر قابل هضم است ، بیشتر آدامس های موجود در کشورمان ، از دیگر مناطق دنیا به داخل کشور وارد می شوند و با آنکه ساخت آدامس از سال های بسیار دور در ایران ، به کمک صمغ درخت پسته وحشی ، ساخته می شده ولی تولید کنندگان ، هنوز هم به خوبی نتوانسته اند حتی بازار داخلی را به دست بگیرند و حرفی برای گفتن داشته باشند .
2.رزین
رزین ها موادی هستند که برای به هم پیوستگی بهتراجزای آدامس ها به کار می روند.
3.پرکننده ها
این مواد همان طورکه از نامشان مشخص است ، از موادی همچون تالک یا کلسیم کربنات ها تشکیل شده اند و برای پر کردن درون آدامس ها از آنها استفاده می کنند .
4.نرم کننده ها
نرم کننده ها برای عدم خشکی و عدم سفت شدن آدامس ، به آن اضافه می شوند.
5.شیرین کننده
برای شیرین کردن آدامس ها از قند ، نیشکر و یا از شیرین کننده های استفاده می کنند وهمچنین برای طعم دار کردن آدامس ها به آنها ، طعم های طبیعی ومصنوعی اضافه می کنند.[تصویر:  cmpt_2c5504a122092fa2454b7225cc2e9e0b.jpg]

سایر مقالات
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان