امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آبسه غدد بارتولن در واژن
#1
غدد بارتولن ( غدد وستیبولر بزرگ ) ودر ساعات 5 و 7 در عمق وستیبول ، زیر عضله بولوکاورنوس و به اندازه یک نخود قرار دارند ، و دهانه اتصال پرده بکارت به دیواره ی وستیبول باز می شوند.
غدد بارتولن هم مایع شفاف و لزج لیز کننده برای روانکاری حین مراقبت ترشح میکنند وهم هنگام ارگاسم مایع شیری سفت که شبیه منی مردان است را ترشح میکنن.

عفونت غدد بارتولین می تواند باعث تورم یک طرفه فرج و بزرگی یکی از لب های بزرگ گاهی به اندازه یک تخم مرغ گردد. عفونت غدد بارتولین را بارتولینیت می گویند. این بیماری در اثر باکتریهایی که از سطح مدفوع وارد این غدد می شوند ایجاد می شود و این در نتیجه عدم رعایت نظافت و فقر بهداشتی است.

در شرایط التهاب مزمن ، مجرای آن مسدود شده و موجب بروز کیست می شود که در صورت سوار شدن عفونت به آبسه می انجامد . بارتولینیت و آبسه بارتولن اکثرا پلی میکروبیال بوده ولی در 20 تا 30 درصد موارد نیسریاگونوک درصدی نیز کلامیدیا تراکوماتیس دخیل هستند و به همین دلیل توصیه می شود در تمامی بیماران با عفونت و آبسه بارتولن کشت از سرویکس و واژن جهت کلامیدیا و گونوکوک به عمل آید .

آبسه بارتولن معمولا یک طرفه بوده و سیرری سریع داشته و ظرف 2 تا 3 روز تشکیل می شود و به صورت یک توده بسیار دردناک و حساس و اغلب همراه با اریتم و تورم بر روی آن تظاهر می کند و بیمار به سختی ( یعنی پا باز ) راه می رود . در اکثر موارد در صورت عدم درمان ظرف 2 تا 4 روز خود به خود سر باز کرده و تخلیه می شود

درمان :
در مراحل اولیه بیماری ( قبل از تشکیل آبسه ) ممکن است به درمان با آنتی بیوتیک ( آموکسی کلاو ) نشستن داخل لگن آب گرم ( 3 تا 44 بار در روز هر بار به مدت 20 دقیقه ) و مسکن پاسخ دهد .
در مورد روش برخورد با آبسه بارتولن دو راه وجود دارد یکی : Word Catheter Insertion و دیگری Marsupialization .   
   


منبع :
کتاب ها : بیمارهای زنان
سایت ها : http://www.vatandar.com ، http://www.patient.co.uk ، behdashtj.salamatblog.ir ،
پاسخ
 سپاس شده توسط mehrdad ، skylark ، Admin ، asal1362


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان