امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PID یا بیماری التهابی لگن در زنان
#1
[تصویر:  UC.jpg]

به عفونت قسمت فوقانی دستگاه ژنیتال ( دستگاه تناسلی زنان ) یعنی اندومتر به بالا( PID ( Plevic Inflammatory Disease گفته می شود و ممکن است یک یا چند قمست از نواحی ذیل را دگیر کند : اندومتریوم endometrium ( غشا داخلی رحم) ، لوله های رحمی Salpingitis ، تخمدان ها Ophoritis ، دیواره رحم Myometritis ، سروز رحم و لیگامان های پهن Parametritis و صفاق لگنی Local Peritonitis .

از آنجایی که در حدود 99% موارد ، میکروب از راه سرویکس ( دهانه رحم ) به قسمت های فوقانی ( بالایی ) ژنیتال ( منطقه رحمی ، بعد از دهانه رحم ) و عفونت ایجاد می کند اصولا التهاب لوله های رحمی (سالپنژیت) و غشا داخلی رحم (اندومتریت) تقریبا اجزا ثابت التهاب لگنی ( PID ) به حساب می آیند و التهاب لوله های رحمی مشخص ترین و شایعترین جز بیماری های التهاب لگنی ( PID ) می باشد. سالانه تعداد زیادی از زنان و دختران به فعالیت جنسی بالا به این بیماری مبتلا می شوند .

همانطور که گفته شد حدود 99 درصد ابتلا به بیماری التهابی لگن ناشی از انتقال میکروب از طریق واژن به رحم و قسمتهای بالاتر است و از این میزان حدود 90 درصد از طریق نزدیکی صورت گرفته است و 9 درصد نیز از طریق هیستروسالپنژوگرافی ( عکس برداری از رحم و لوله های رحمی " فالوپ" ) ، گذاشتن آی یو دی ، اتساع( گشاد شدن) گردن رحم و ... ، و همچنین 1 درصد موارد بیماری های التهابی لگنی ناشی از انتقال میکروب از مناطق دیگر شکم نظیر آپاندیسیت سوراخ شده و آبسه های داخل شکمی و دیورتیکولیت ( التهاب در کیسه و دیورتیکول های روده بزرگ ) .

بیماری التهابی لگن ( PID ) یک بیماری پلی میکروبیال می باشد و توسط میکروب های زیر ایجاد می شود :

نیسریاگونوکوک : این میکروب در حدود 20 تا 50 درصد موارد بیماری التهابی لگنی یافت می شود. احتمال ابتلا به PID گونوکوکی در دوران پریود ، وجود سابقه قبلی این بیماری و کشت مثبت ترشحات رحمی بیشتر است که در حال حاضر حدود 10 درصد انواع گونوکوک ها به پنی سیلین مقاوم هستند .

کلامیدیاتراکوماتیس : در حدود 10 تا 30 درصد موارد PID این میکروب یافت می شود . علائم ظاهری آلودگی به این میکروب کم علامت است.

میکروب های هوازی فلور طبیعی واژن : شایعترین این میکروب ها که در بیماری التهابی لگنی شرکت می کنند عبارتند از : استرپتوکوکها غیر همولیتیک ، ای-کولی ، استرپتوکوک گروه بی .

میکروب های بی هوازی : این گروه از میکروب ها تقریبا همیشه از آبسه های لگنی بیماران مبتلا به PID بدست آمده و مقاومت دارویی بیشتری دارند..
در بسیاری از موارد بیماری های التهابی لگن هر دو میکروب گونوکوک و کلامیدیا وجود دارند.

به جز اوریون که ممکن است تخمدان ها را نیز در گیر کند ، سایر ویروس ها نقشی در ایجاد این بیماری ندارند .

در کشور های جهان سوم مانند ایران و هند و دیگر کشور ها PID وابسته عفونت های قارچی یا پارازیتی ( انگلی ) کم نیستند.


عوامل خطر ساز و مستعد کننده بیماری التهابی لگن :

سن : خدود دو سوم از مبتلایان به این بیماری را زنان کمتر از 25 سال تشکیل داده و علت آن فعالیت بالای جنسی با شرکا جنسی متعدد است.

شرکا جنسی متعدد : مهمترین ریسک فاکتور این بیماری ، شرکا جنسی متعدد است و دفعات نزدیکی به تنهایی تقریبا هیچ نقشی ندارد .

قاعدگی ( پریود ) : بیماری التهابی لگن در میان زنانی که قاعده نمی شوند ( نظیر یائسگی و حاملگی ) غیر معمول است و شایعترین زمان ابتلا به PID موقع خونریزی قاعدگی ( پریود ) است.

مصرف قرص های ضد بارداری : این قرص ها بدلیل داشتن پروژسترون و در نتیجه افزایش غلظت و نفوذپذیری بیشترموکوس دهانه رحم ، خطر PID از گونوکوک را کاهش می دهد در حالی که ابتلا به بیماری التهابی لگن در مصرف کنندگان قرص های ضد بارداری بیشتر به علت کلامیدیا می باشد.

سقط : خطرابتلا به بیماری التهابی لگن در سقط خودبخودی 1 درصد و در سقط بهداشتی و تحت نظارت پزشک حدود 10 درصد و در سقط های غیر بهداشتی حدود 30 درصد می باشد.

استعمال دخانیات باعث افزایش ابتلا به بیماری التهابی لگن می شود.علائم :
اگر چه تشخیص بیماری التهابی لگن عمدتا بالینی است اما هیچیک از علائم و نشانه ها و نیز یافته های آزمایشگاهی اختصاصی نبوده و میزان موارد مثبت و منفی کاذب آنها بالا است.

شایعترین علامت بیماری درد پایین شکم یا لگن است .درد معمولا مبهم و مدوام بوده ولی گاهی ممکن است خصوصیت کرامپی داشته باشد و اکثرا با پریود واضح تر و شدید تر می شود و همچنین ممکن است دردناک باشد .
درد بهندرت هفت روز به طول می انجامد . خونریزی غیر طبیعی واژینال که اغلب به صورت لکه بینی و یا منوراژی ( خونریزی شدید دوران پریود ) در حدود 40 تا 50 درصد بیماران وجود دارد.

تب فقط در کمتر از یک سوم موارد وجود دارد ( بیشتر در انواع گونوکوکی یا بی هوازی ها ) و در انواع کلامیدیایی چندان شایع نیست .

تهوع و استفراغ در بسیاری از افراد وجود دارد.

مهمترین علامت در بیماری التهابی لگن درد دو طرفه لگنی در هنگام معاینه دو دستی لگن است و تقریبا در تمامی بیماران وجود دارد همچنین حرکات رحم و گردن رحم دردناک بوده و در بسیاری از بیماران شواهد عفونت گردن رحم و واژن وجود دارد .


عوارض بیماری التهابی لگن:

عود PID : حدود 25 درصد بیماران دچار عود بیماری می شوند که در دختران شایع تر از افراد میانسال بوده و معمولا زمینه اختلالات ایجاد شده در لوله های رحمی است.

درد مزمن لگن : حدود 20 درصد بیماران دچار درد مزمن لگن ( درد بیش از 6 ماه ) و مقاربت دردناک می شوند که از این تعداد حدود دوسوم بیماران نازا خواهند بود. درد ممکن است بدلیل تجمع مایع در لوله های فالوپ ، چسبندگی داخل لگنی ( خصوصا اطراف تخمدان ) و یا بدلایل به غیر از عوارض PID نظیر اندومترویز ( التهاب اندومتر یا غشای داخلی رحم ) باشد .

نازایی : شیوع نازایی پس از اولین حمله PID حدود 13% ، پس از دومین حمله حدود 36% و پس از سومین حمله حدود 75% خواهد بود. علت اکثر این موارد تنگی لوله ها و چسبندگی های لوله های رحمی است.

حاملگی خارج رحمی ( EP ) : هر حمله PID باعث افزایش خطر حاملگی نابجا تا 10 برابر می شود و این عارضه یکی از علل اصلی مرگ و میر مبتلایان به PID است. احتمال حاملگی خارج از رحمی در اولین حاملگی متعاقب التهاب در لوله رحمی حدود 7% است .

آبسه لوله ای – تخمدانی : از عوارض PID می باشد.


 سپاس شده توسط support


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان